Prevence rakoviny kůže
-
Vytvořenočtvrtek 23. srpen 2012 22:10
-
AutorMartin Kolár
-
Oblíbené1823 Prevence rakoviny kůže /content_page/122-bylinarova-poradna/1823-prevence-rakoviny-kůže.htmlKlikněte pro přidání
-
Témata
Co byste prosím doporučil po letním slunění jako prevenci rakoviny kůže?
O tom, zda po nadměrném slunění dojde k buněčným mutacím či nikoliv, rozhoduje více faktorů. Od genetických predispozic přes výživu a životní styl, až po stav psychiky. Vědecké výzkumy však odhalují zajímavé souvislosti mezi zhoubným bujením a antioxidanty. Nejrozšířenějším oxidantem je kyslík, proto také s každým nádechem naše buňky oxidují – stárnou a my s nimi. Větší zdravotní problém ale způsobují tzv. volné radikály, které oxidační procesy urychlují. Nejčastěji se jedná o různé chemikálie v ovzduší, vodě, půdě, potravinách, jedy z cigaretového kouře a také drogy. Významným volným radikálem je též stres, kosmické a sluneční záření a UV záření. V letním období nebo na horách či u moře jsme proto vystaveni mnohem většímu riziku útoku volných radikálů na naši DNA a následné mutaci buněk – počátku rakovinného bujení.
Poměrně jednoduchou a přitom účinnou obranou je zajištění dostatku tzv. antioxidantů, které najdeme především v čerstvých plodech, ale i jiných částech rostlin. Vysoké procento antioxidačních látek je obsaženo v ostružinách, malinách, černé jeřabině – aronii, borůvkách, brusinkách, černém rybízu, červeném vínu, lékořici, oreganu (dobromysl) nebo kopru. Velmi silné antioxidanty obsahují také některé houby, koncentrace těchto látek může být dokonce až 100x vyšší než u zelených rostlin. Pokud tedy doporučit nějaký osvědčený přípravek na regeneraci a ochranu buněk po letním období, zmínil bych určitě elixír Fructavit obsahující koncentrované výtažky z borůvek, rakytníku, černé jeřabiny a černého rybízu v kombinaci s elixírem Imunex, který je připraven z čerstvých plodnic shii take (houževnatec) a žampionu.