Časopis Phoenix na internetu
Jelikož 21. století je stoletím zejména internetu, vycítil i časopis PHOENIX potřebu stát se viditelnějším a přístupnějším. Proniknout do tohoto tajemného světa "nul a jedniček" a přiblížit se tak vám, čtenářům, kteří jste nás zde již jistě hledali. Při rozhodování kdo a jak nejlépe by vám tuto novinku přiblížil, jsme dospěli k názoru, že není povolanější osoby, než sám autor stránek, pan Jan Weber, kterému časopis PHOENIX není cizí ani v osobní rovině.
Kdy a z jakého důvodu vlastně vznikl nápad vytvořit web časopisu PHOENIX?
Prvotní nápad vznikl přibližně před dvěma lety, v době, kdy jsme s firmou PHOENIX připravovali stránky www.MostDoDomu.cz, zabývající se prodejem 100% přírodního ovocného moštu. V té době začínal být reálně zajímavým médiem i Facebook a ve svém počátku byl i boom sociálních sítí. Tehdy mne napadlo, že by bylo vhodné vytvořit stránky časopisu. Ne proto, abychom na nich nabízeli obsah časopisu - ať již zdarma, nebo pro peníze. Prvotním impulzem byla možnost nabídnout čtenářům časopisu to, co tištěný časopis nabídnout nemůže - možnost diskutovat a sdílet své názory, nápady a pocity. Tento nápad se setkal u vedení časopisu s ohlasem. Přemýšleli jsme nad realizací a na jaře 2011 jsme začali připravovat vlastní realizaci.
Jak obtížná byla realizace? Kde jste čerpali nápady, co na web zařadit a co nikoli?
Vlastní realizace byla náročná hlavně časově a organizačně. Celá realizace byla rozdělena do čtyř bloků - analýza, logika (vlastní program), grafická podoba stránek a obsah (články z časopisu).
Tvorba webu není záležitost sériové výroby. Nikdy není předem přesně dané, jak budou fungovat a co vše tam bude tak, jako je to dané u sériové výroby, například automobilů. Stejně tak nejsou dané postupy. Existují určité normy a soubory psaných i nepsaných pravidel, nicméně i přes ně je tvorba stránek záležitostí vývoje - tedy každé profesionální stránky jsou originálem vytvořeným na zakázku.
Jak jste tedy postupovali?
Prvním krokem bylo stanovit, co vše a jakým způsobem by stránky měly nabízet. Hlavním cílem bylo vytvořit našim čtenářům místo pro setkávání se. Víme, že náš časopis vybočuje z řady běžných masmédií a čtenářská obec je relativně uzavřená skupina. Hodně z našich čtenářů nemá možnost o tématech z časopisu diskutovat s lidmi ve svém nejbližším okolí. Vím to sám. Časopis PHOENIX si začala v době, kdy jsme se seznámili, kupovat moje žena Lucie. Dlouhou dobu jsem jej považoval za jakousi "podivnost" a bránil jsem se tomu jej otevřít. Teprve mnohem později mne náhoda přivedla k panu Jaromírovi Čechovi, ale asi až po roce jsem se dozvěděl, že právě pan Čech a paní Čechová vydávají časopis PHOENIX, a to mne přimělo si jej otevřít a přečíst. A shledal jsem, že je nejen "podivný", ale i zajímavý. Podivný právě v tom, že nabízí netradiční pohledy na život kolem nás i na věci, které se kolem nás dějí. Právě ten pohled, který nikdo jiný nenabízí.
Tato zkušenost mne přivedla na nápad vytvořit pro tuto skupinu čtenářů sociální síť. Já sám tento termín nemám moc rád, raději používám termín "místo pro setkávání", který ve mně spíše evokuje vůni čajovny nebo kavárny a příjemné pocity ze setkání s přáteli. Byli bychom rádi, kdyby naše stránky vyvolávaly podobné pocity i v našich čtenářích.
Dalším požadavkem samozřejmě bylo zpřístupnit čtenářům i starší čísla časopisu. V časopisu vychází i spousta seriálů na pokračování a hlavně informace, které otiskujeme, mají většinou trvalejší hodnotu a ne všichni mají možnost si je archivovat. Řekli jsme si tedy, že by bylo vhodné nabídnout starší výtisky v elektronické podobě a vytvořit jakýsi archiv. Na tomto místě bych rád poděkoval slečně Vendule Chottové a skupině lidí okolo ní, kteří celý archiv převádějí do webové podoby.
V dnešní době většina webů nabízí možná až příliš útočnou grafiku – výkřiky lákající na obsah za "každou cenu". Stránky PHOENIXU oproti tomu působí velmi střídmě. Byl to záměr?
Z grafického hlediska jsme chtěli jednoduchý a přehledný design bez spousty barevných a blikajících okének. Jedním z důvodů je mé přesvědčení, že v jednoduchosti je síla a druhým fakt, že strakaté a blikající stránky se málokdy podaří vytvořit tak, aby byly přehledné. Nakonec jsme zvolili design vycházející z obálky časopisu. Design stránek pochází z dílny paní Andrey Kodýdkové, které opět patří velký dík.
Co kromě již zmíněného archivu a diskuze stránky uživatelům tedy nabízí?
Kromě archivu časopisu, který nabízí články seřazené a roztříděné podle čísla časopisu, nabízí stránky i další způsob řazení - podle tématu. To umožní čtenáři najít například všechny články o léčebných metodách na jednom místě bez potřeby procházet jeden časopis za druhým a snažit se podle názvu článku odhadnout, který by mohl být ten pravý atd.
Velmi žádané jsou v dnešní době on-line poradny, co tento web na to?
Byli jsme si toho vědomi. V současné době máme v provozu dvě poradny - Bylinářovu a EFT. Bylinářovu poradnu vede pan Martin Kolár, který v časopise vede stejnojmennou rubriku již od jeho vzniku v roce 2003. Relativní novinkou je i EFT poradna, kterou jsme pro čtenáře zřídili a kterou vede paní Pavlína Moučková. Každý registrovaný uživatel zde má možnost položit svůj dotaz. Odpověď je pak doručena do jeho e-mailové schránky, zveřejněna na stránkách a ty nejzajímavější nebo nejčastěji kladené budou zveřejněny i v tištěném časopise.
Narážíme na nutnost registrace. Je registrace zpoplatněna? A jaké výhody registrace čtenářům přinese?
Registrace je přístupná všem čtenářům a návštěvníkům webu. Základní registrace je zdarma a obsahuje jen základní údaje - jméno, uživatelské jméno, email a heslo. Slouží pouze k identifikaci jednotlivých přispěvatelů. Uživatel si však může rozšířit svůj účet v diskuzním modulu o další údaje - například kontakt pro Skype, ICQ a další komunikační internetové služby, nebo o fotografii, či avatara (místo své fotografie můžete například použít oblíbenou kreslenou nebo filmovou postavičku, která vás charakterizuje). Uživatelské účty nehodláme nijak omezovat, stejně jako uživatele. Výjimkou budou pouze uživatelé, porušující pravidla diskuze a příspěvků - tedy lidé, kteří svými příspěvky porušují platné zákony, nebo jsou vulgární a urážejí ostatní. Takovým lidem budou účty rušeny bez možnosti opětovné registrace.
V současné době registrace umožňuje přístup do diskuze, opravňuje čtenáře k přidávání komentářů pod jednotlivými články a k odesílání dotazů do poraden.
Proč na tyto stránky má zavítat pravidelný čtenář je více méně jasné, ale mají co nabídnout i lidem, kteří dosud PHOENIX nikdy nečetli?
Odpověď je vcelku jednoduchá - lidem, kteří časopis PHOENIX nikdy nečetli, mají stránky ukázat, že existuje i jiný než většinový pohled. Zároveň tak stránky šíří tento pohled i mezi lidi, kteří například neměli možnost časopis potkat v tištěné podobě. V současné době je stále více lidí přesyceno konzumním způsobem života, ve kterém je téměř povinností přejímat za své názory, které jsou nám ze všech stran podstrkovány ať již reklamou, nebo oficiálními médii. V tomto světě se vytrácí pradávné hodnoty jako je láska k bližnímu, ochota nezištně pomoci, schopnost používat vlastní rozum a vlastní smysly, ochota respektovat vyšší zákony, nejen ty, které chrlí parlament. Právě těmto lidem, kteří chtějí přemýšlet alternativním způsobem, chtějí se spoléhat na svůj rozum a svoji duši, kteří chtějí žít v souladu se svým vnitřním duchovním přesvědčením, se snažíme nabídnout pevný ostrůvek v moři beznaděje. Ostrůvek, který s pomocí vás čtenářů, můžeme rozšiřovat a zvelebovat.
Můžeme se těšit i v budoucnu na novinky na internetu? Jaké máte další plány?
Jistěže ano. Již nyní pracujeme na rozšiřování archivu směrem do minulosti. V současné době zpracováváme ročník 2009, který by se měl na webu začít objevovat postupně od jara tohoto roku. Dále připravujeme možnost zasílání novinek na e-mail tak, jak jsem zmínil již v odpovědi na Váš dotaz týkající se registrace. Další příjemnou funkcí by mělo být třídění a řazení článků podle autora - mnoho čtenářů se ptá na možnost, například přečíst si na jednom místě všechny články pana doktora Staňka, a my jim ve spolupráci s redakcí velmi rádi vyjdeme vstříc. Dalšími možnostmi vylepšení, které jsou momentálně ve stádiu nápadu, je možnost vytvořit si seznam oblíbených článků, nebo možnost uložit si rozečtený článek tak, aby čtenář po příštím přihlášení našel již na hlavní stránce odkaz na článek, který má právě rozečtený. Zajímavou by měla být i funkce, která bude umět automaticky vyhledávat a nabízet články s podobným tématem a podobným zaměřením.
Mají čtenáři možnost se zapojit aktivněji do vytváření i "svého" webu?
Ano. V diskuzním fóru jsme připravili samostatné téma - Tipy pro vylepšení a obsah stránek a časopisu. Zde přivítáme jakékoliv nápady a jsme připraveni o nich diskutovat. Stejně budeme rádi za každý příspěvek do diskuze ke kterémukoliv z ostatních témat. Stránky jsme vytvořili a nadále tvoříme pro naše čtenáře a budeme rádi, pokud se na nich budeme s nimi setkávat.
Na dotazy naší redakce odpovídal velmi ochotně pan Jan Weber z firmy Ambro Systems – vše z oblasti IT a mnohem víc, tvůrce webových stránek časopisu PHOENIX.
Děkujeme za rozhovor
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 02/2012.