Nechte přírodu, ať vám pomáhá
Bylinky, které nás teď všude obklopují a které mnohdy pronásledujeme jako plevel, mají mnoho léčivých účinků a mohou nám hodně pomoci. Často se pídíme po nejrůznějších a drahých léčebných přípravcích a přitom stačí vyjít za humna…
Černý bez – je léčivý od kořene, po listy, květy i plody. Dnes se kvůli vysokému obsahu cholinu využívá jako antisklerotikum. Díky rutinu působí na pružnost cév. Léčí játra, slezinu, upravuje látkovou výměnu, vyplavuje z těla škodliviny. Působí příznivě i na hojící procesy. Květ se sbírá za slunného počasí před plným rozkvětem.
Kopřiva – každý z nás by si měl udělat dvou až třítýdenní pročišťovací kúru z kopřivového čaje. Stačí natrhat mladé lístečky, zalít horkou vodou, vyluhovat a během dne popíjet – kopřivovým čajem můžeme nahradit na určitý čas náš pitný režim
Pampeliška – je vlastně český žen-šen. Kořen je vhodný na jarní pročišťovací kúru, pomáhá při léčbě obezity, působí na snížení hladiny cukru v krvi, povzbuzuje činnost všech životně důležitých žláz, čímž mobilizuje imunitu. Pět kořenů se vloží do litru bílého vína a nechá se pět dní louhovat. Kořeny se ponechají ve víně a užívá se jedna sklenka ráno a večer.
Sedmikráska – čaj ze sedmikrásky nám doplňuje chybějící vápník a podpruje vykašlávání hlenů.
Jitrocel – obsahuje látky ničící bakterie, proto se přikládají pomačkané lupeny na rány. Čaj je zase dobré užívat při zánětu průdušek.
Rozrazil – snižuje hladinu cholesterolu
Popenec – pomáhá při léčení astma, při zánětu močového měchýře.
Svízel syřišťový – vhodný na jakékoliv onemocnění ledvin.
Řebříček – je nápomocný při astmatu, uvolňuje všechny druhy křečí, zastavuje krvácení ran (říkalo se mu bylina vojáků a dřevorubců).
Brutnák – jedna z nejlepších léčivek na srdce, léčí dnu i revmatizmus, čistí krev, posiluje nervovou soustavu, vyplavuje škodliviny.
Srdečník – výborný na posílení a léčení srdce, při srdečních neurózách velice dobře působí ve spojení s hlohem, léčí i anginu pektoris, zmírňuje potíže s krevním tlakem.
Jablečník – používá se při léčení chorob trávicího traktu a uvolňuje žlučové kameny.
Bazalka – působí účinně při chronickém kataru střev, při potížích močových cest i při kašli.
Pelyněk brotan – má antiseptické účinky a pomáhá i při zažívacích obtížích.
Meduňka – přináší pohodu a uklidnění, spánek, pomáhá při srdečních neurózách, migréně, podporuje tvorbu žluči a zmírňuje bolesti.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise PHOENIX v čísle "6/2008".