Léčivá rostlina s povzbuzujícími účinky pro dobré zdraví - Schizandra
-
Vytvořenočtvrtek 27. květen 2021 11:33
-
AutorIkar
-
Oblíbené1172 Léčivá rostlina s povzbuzujícími účinky pro dobré zdraví - Schizandra /pro-autory/219-zdravi/1172-leciva-rostlina-s-povzbuzujicimi-ucinky-pro-dobre-zdravi-schizandra.htmlKlikněte pro přidání
-
Témata
Podle tradiční čínské medicíny snižuje schizandra vyměšování plicní čchi, tedy životní síly obsažené v plicích, takže se nerozptyluje. Napomáhá při dýchacích obtíží, při kašli a astmatu.
Bobule se proto v Číně považují za klasické plicní tonikum a předepisují se při suchém a chronickém kašli a dechové nedostatečnosti (dyspnoe). Podporují také vyměšování plicního hlenu, a používají se dokonce při tuberkulóze plic a astmatu. To je možné částečně vysvětlit zvýšením hladiny glutathionu. Jak ukazují výsledky výzkumů, antioxidanty mají preventivní účinek na alergické reakce v důsledku znečišťování ovzduší.
Čištění krve a gastritida
Častou oblastí používání plodů schizandry je čištění krve. Zde bezpochyby hraje důležitou roli podpůrný a ochranný účinek pro játra.
Všestranná bobule dělá očividně dobře i žaludku. Pacienti s chronickou gastritidou dostávali po několik týdnů bobule schizandry. Jako výsledek byla zjištěna normalizace vyměšování žaludečních kyselin. Došlo k vyrovnání jak jejich přebytku, tak i nedostatku. V případech nedostatečného vylučování žaludečních kyselin přineslo užívání schizandry stabilní zlepšení už po dvou až třech týdnech. Za závažného původce gastritidy a žaludečních vředů je považována bakterie helicobacter pylori. V sérii pokusů s 30 nejběžnějšími čínskými žaludečními bylinami ukázaly etanolové extrakty plodů schizandry antibakteriální účinek proti bakterii škodící žaludku.
Kůže
Schizandra je obsažena ve většině čínských bylinných směsí ke zdokonalení kůže směrem zevnitř. Stahující účinek schizandry přispívá k lepšímu uchovávání vody v kůži. Vyhlazují se vrásky a kůže má jemnější strukturu pórů. Vzhled kůže je rovněž ovlivněn tím, jak blahodárně schizandra působí na čištění krve a tonizaci plic. Pokožka se rozjasní a dorůžova prokrví.
Při vnějším použití chrání olej ze semen před poškozením slunečním zářením a větrem. Při kožních vyrážkách, podráždění kůže, při kopřivce a ekzémech se v Číně podává medicinální víno ze schizandry. Bobule prospívají také vlasům a nehtům.
Nedostatečná funkce ledvin a močového měchýře
Jednou z nejdůležitějších oblastí použití schizandry je v čínské bylinné léčbě posilování funkce ledvin. Schizandra reguluje objem tekutin, pomáhá předcházet inkontinenci a častému močení.
Oči
V Rusku je schizandra oficiálně uznávaný prostředek při léčení problémů se zrakem. Různé studie prokázaly zlepšení ostrosti zraku a přizpůsobování tmě po deseti dnech užívání schizandry. Rovněž se zpomalil postup šerosleposti. Při rozsáhlých vizuálních cvičeních se oči pomaleji unavovaly.
Poruchy spánku
Přestože schizandra působí jako stimulant, po tisíc let se používá také k uklidnění. Podle tradiční čínské medicíny dokážou její plody "zklidnit ducha a potěšit srdce". Ve skutečnosti mají tyto bobule harmonizující a vyrovnávací účinek na klidný, zotavující spánek. Pomohou také potlačit divoké až děsivé sny, podporují pevný spánek. V odpovídajících výzkumech působilo nižší dávkování schizandry stimulačně, zatímco vyšší dávky vykazovaly tlumivý účinek. Při pokusech na zvířatech prodlužovaly lignany schizandry účinek tišicích prostředků.
Rakovina
Na přímý účinek lignanů obsažených ve schizandře při potlačování rakovinného bujení poukazuje mnoho vědeckých výzkumů. Týká se to mimo jiné rakovinných buněk v játrech, prsou, kůži a v plicích. Ve všech případech vykazovaly zkoumané lignany cytotoxický (buňky hubící) účinek na rakovinné buňky. Přesné mechanizmy jsou zatím věcí diskuze, ale lec - cos nasvědčuje tomu, že účinné látky plodů schizandry snižují schopnost rakovinných buněk dělit se a zároveň podporují jejich vlastní eliminaci. Podobný vliv byl kromě toho zjištěn i u polysacharidů (speciální druh cukrů) obsažených ve schizandře.
Využití a konzervace vlastní sklizně
Jakmile dozrají první bobule, můžeme z rostliny denně sklidit a sníst několik dost kyselých bobulek nebo je přidat do müsli, jogurtu či pudinku. Pokud budeme sklízet plody po celý rok, bude potřeba část úrody zakonzervovat. Bobule schizandry lze zmrazit, usušit nebo rozemlít na prášek. Úrodu můžeme také průběžně zpracovávat do šťávy, sirupu nebo marmelády.
Zřejmě nejsnadnější metodou konzervace je zmrazení pokud možno čerstvých, omytých a dobře osušených plodů. Budeme-li je zmrazovat příliš mokré, nic to sice neubere na jejich kvalitě, ale uvolnění menšího množství z velkého zmrzlého kusu může být docela problematické. Dá se tomu předejít rozdělením malých porcí do sáčků. Zmrazené bobule schizandry se tímto způsobem dají uchovat až rok.
Další možností konzervace je usušení bobulí
Na severu Číny, kde se bobule schizandry pěstují na rozlehlých plantážích, přebírá sušení slunce a vítr. Skli zené bobule se na dva až tři týdny v tenkých vrstvách rozprostřou na velké plochy rákosových, bambusových rohoží a nechají vystavené působení přírodních živlů. U nás počasí téměř nikdy nedovolí přirozený způsob sušení. Kdo by přesto chtěl zkusit sušení plodů na slunci, může na jednoduchý dřevěný rám napnout jemnou drátěnou síť a v tenké vrstvě na ni rozprostřít bobule. Ke zdaru je potřeba teplo, a pokud možno nějaký vítr. Vlhký vzduch, dokonce bez pohybu a vedro k tomu snadno umožní vznik hniloby nebo plísní. Těm, kdo by chtěl sušit plody schizandry doma v troubě, doporučujeme, aby teplota nebyla na víc než 40 ° C. Horkovzdušná trouba může nahradit slunce i klasickou troubu. Sušení v mikrovlnné troubě nedoporučujeme, protože denaturalizované plody drasticky ztrácejí cenné látky, což se ostatně týká i ostatních potravin. Bobule se sušením scvrknou.
Kdo miluje sladké, může si z vypěstovaných bobulí vyrobit také sirup. K tomu je potřeba smíchat 1 l šťávy ze schizandry s přibližně 1 kg cukru a potom zahřívat stejně jako šťávu 5 minut při 90 ° C. Stejným postupem je rovněž plníme do lahví.
Bobule se rovněž výtečně hodí do domácích marmelád. Do vybraného ovoce přimícháme 5 až 10 % bobulí schizandry a naše marmeláda tak získá zvláštní příjemnou chuť, která je navíc nanejvýš zdravá. Doporučujeme vyzkoušet marmeládu připravenou z deseti dílů bobulí schizandry a devadesáti dílů plodů goji. Taková kombinace udělá z chleba s marmeládou zdravou pochoutku, kterou hned tak něco nepřekoná.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 05/2011.