Nejnovější články | PHOENIX On-line

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Kvasinky rodu Candida jsou přirozenou součástí našeho těla a žijí zejména ve střevech, kde pomáhají trávit přijatou potravu. Při nevhodných stravovacích návycích, užívání antibiotik, hormonů a jiných chemických léčiv se tento běžný organizmus však může snadno přemnožit a vyvolat celou řadu vážných onemocnění – od alergií, poruch imunity, ekzémů, gynekologických zánětů, střevních problémů až po těžké depresivní stavy. Z původně neškodné kvasinky se stává zákeřný nepřítel a nastává tzv. kandidóza, (kvasinková infekce, dysbióza, mykóza, vaginitida).

Zdravá strava

Dokonalé organizmy

Kvasinky patří do říše hub – nejdokonalejších a nejplodnějších organizmů na naší planetě. Jen pro představu: jedna jediná plodnice vatovce obrovského (obří pýchavka) může vyprodukovat až 7 triliónů spor. Pokud by z každé spory vyrostla nová plodnice, kterou bychom naložili na nákladní vlak, jeho délka by přesáhla celou Zemi. Kandida navíc není odkázána pouze na pohlavní rozmnožování a může se v našem těle prakticky neomezeně rozrůstat pomocí svého mycelia – podhoubí. Pro houževnaté myceliové vlákno kandidy není žádný problém ani průnik skrz střevní stěnu. Vzniklými mikrotrhlinami se pak do krevního oběhu dostávají nedostatečně natrávené bílkoviny a jiné složky, které vyvolávají nežádoucí imunitní reakce. Obranné lymfocyty totiž neadekvátně reagují na setkání s těmito nepřirozenými metabolity a dochází k nejrůznějším alergickým projevům – od vyrážek, přes potravinové alergie až po těžký astmatický záchvat. V souvislosti s rozmnožováním kandidy je důležité zmínit další nepříjemnou skutečnost. Pokud se přemnožená kandida dostane až na povrch kůže, např. v oblasti různých kožních záhybů, kde se drží potřebné teplo a vlhko – pod prsy, v podpaží, mezi hýžděmi, u pohlavních orgánů, mezi prsty nohou, kolem pupku, objeví se množství zralých plodnic (bílý povlak, světlé šupiny). Tato místa silně svědí a při škrabání postižené kůže se uvolňují miliony nových spor, které jsou následně vdechnuty. Kandida se poté uchycuje také na sliznicích dýchacích cest, což se projevuje větším zahleněním či zduřením.

Diagnostika kandidózy

Pokud vás napadlo, že i vy byste mohli trpět kandidózou, zkuste si projít následující test:

Projevují se u vás následující symptomy?

 • Neodolatelná chuť na sladké
 • Zvýšená tvorba lupů, vypadávání vlasů a svědění hlavy
 • Ekzémy a vyrážky
 • Svědění konečníku
 • Suché dlaně, šupinatá kůže
 • Poruchy paměti
 • Závratě, točení a bolesti hlavy
 • Zápach z úst
 • Nadýmání a průjmy
 • Nesnášenlivost alkoholu
 • Ušní záněty s hnisavými výtoky
 • Gynekologické výtoky, záněty močových cest
 • Zvětšené uzliny
 • Imunitní poruchy
 • Potravinové alergie
 • Deprese a apatie
 • Chronická únava

Pokud byla vaše odpověď ANO alespoň u osmi bodů, je velmi pravděpodobné, že kandidóza je vaším problémem. Lékaři jsou bohužel k této diagnóze často nepochopitelně hluší a nechtějí ani provést potřebná vyšetření. Případná antibiotická a fungicidní léčba má navíc spíše devastující následky, neboť jsou narušeny potřebné symbiotické mikrobiální vztahy ve střevním traktu. Pacientům proto nezbývá, než vzít své zdraví do vlastních rukou a pustit se do alternativní léčby. Než se nemocní propracují ke skutečně fungujícím přípravkům, utratí často zbytečně desítky tisíc korun za neúčinné prostředky. Proto bych rád uvedl tři osvědčené přípravky, se kterými mám při léčbě kandidóz vynikající zkušenosti.

Bylinná léčba

Na prvním místě je to elixír Fungilen, který již pomohl stovkám bezmocných pacientů. Tento čistě přírodní přípravek je založen na přímém odstranění nežádoucích mikroorganizmů, včetně všech druhů patogenních kvasinek. Obsažený extrakt z penízovky sametonohé ve spolupráci s dalšími likvidátory patogenních mikroorganizmů levandulí lékařskou a lichořeřišnicí větší potlačují spolehlivě růst kandidy. Výtažek z puškvorce lékařského odstraňuje zánětlivá ložiska ve střevech a bříza bělokorá v této směsi funguje jako drenáž všech uvolněných toxinů a odpadních látek. Obsažené bylinky a penízovka mají na rozdíl od klasických antibiotik svou inteligenci a ničí pouze nepřátelské organizmy. Laktobacilům a dalším potřebným baktériím naopak uvolňují větší životní prostor ve střevech k lepší činnosti. Pokud je ve střevním traktu dostatek těchto symbiotických baktérií, nemělo by docházet ke vzniku kandidóz, neboť laktobacily mají za úkol kandidu hlídat před přemnožením. Při léčbě kandidóz je třeba obrnit se někdy velkou trpělivostí, neboť naším protivníkem je evolučně jeden z nejdokonalejších organizmů vůbec. Léčba Fungilenem by měla být vždy dostatečně dlouhá až do úplného vítězství. V praxi jde obvykle o týdny až měsíce.

Obnova symbiotických baktérií

Dalším výborně fungujícím prostředkem v boji s kandidózou je italský laktobacilový preparát Ferzym, který obsahuje 10 ušlechtilých kmenů mléčných baktérií v množství 7 miliard zárodků v jedné kapsli. Unikátnost tohoto přípravku spočívá v převratné technologii, pomocí které jsou laktobacily chráněny dvojitým bílkovinným obalem před agresivními žaludečními šťávami. Jiné koncentrované laktobacily tuto speciální ochranu nemají, a proto většina mléčných baktérií končí svou cestu již v žaludku. Ozdravného efektu proto nedosahují často ani koncentrované laktobacilové preparáty s mnohamiliardovými denními dávkami. Oproti tomu již jedno balení Ferzymu by mělo stačit k základní obnově střevních baktérií a tím i potlačení přemnožených nežádoucích kvasinek. Přípravek Ferzym však doporučuji nasadit až po vyčištění střev, tedy využívání alespoň jedné lahvičky elixíru Fungilen, aby kolonizace nových baktérií proběhla maximálně efektivně.

Homeopatie

Mimořádně nadějná je také léčba pomocí homeopatie, konkrétně lékem Candida albicans. Typickým pacientem tohoto homeopatického léku je člověk, který potlačuje hněv či zuřivost, trpí velkým nedostatkem energie a má zvýšenou touhu po sladkém. Má pocit, že je na něj kladeno příliš mnoho požadavků a očekávání, které nemůže zvládnout. Cítí se přetížený, neklidný, neustále spěchá a je v pohybu. Častým tématem jeho života je potlačování projevů svobodné vůle, nemožnost rozvíjet svou osobnost. Jde o zneužívané oběti, kterým se nedostává lásky. Přichází bezmoc a bezbrannost. Ve snech se objevuje krev, vraždy, války, znásilnění. Na fyzické úrovni se projevuje především silná chuť na sladké. Sliznice uší, nosu a hrdla je narušena (zduření, zahlenění, výtoky), objevuje se senná rýma a potravinové alergie. Další symptomy jsou popsány ve výše uvedeném testu. S lékem Candida mám vynikající zkušenost i u pacientů, jejichž stav byl tak vážný, že jim byla navržena hospitalizace. V akutní fázi kvasinkového onemocnění doporučuji začít potencí 5CH v dávkách 5 kuliček 3x denně. V další fázi léčby je možné přejít na vyšší potenci 30CH. Na počátku homeopatické léčby se problémy mohou přechodně zhoršit a na místě je proto disciplinovanost a zodpovědná spolupráce s ošetřujícím homeopatem. Homeopatie je podle mého názoru léčbou budoucnosti a nejsou z ní vyloučeni ani krátkozrací Sysifové zavalení bludným balvanem vlastního ega, či duchovně zablokovaní materialističtí bezvěrci.

Boj na život a na smrt

Závěrem bych rád upozornil na některé možné projevy umírající kandidy, při kterých někteří neinformovaní pacienti zpanikaří a zbytečně léčbu předčasně přeruší. Pokud je léčba kandidózy opravdu účinná, může se krátkodobě objevit vyrážka, průjem, bolesti hlavy či stav podobný opilosti. Jedná se o tzv. Herxheimer-Jarischovu reakci, kdy tělo reaguje na toxické látky z rozpadajících se těl kvasinek. Těmto reakcím je možné předejít dodržováním pitného režimu nejméně 2 litrů tekutin denně, doporučené fungicidní diety, či několika opakovanými klystýry. Rovněž je dobré dbát na pravidelné odkyselování těla za pomoci jedné lžičky jedlé sody rozpuštěné ve sklenici vody. Důležité je maximální vyhnutí se rafinovanému cukru i jednoduchým cukrům, jako je fruktóza, glukóza a galaktóza, které kvasinkám slouží za hlavní zdroj potravy. Při léčbě kandidy je potřebná také silná vůle, neboť kvasinky v ohrožení produkují zvláštní jedovaté mykotoxiny, které působí přímo na mozková centra a vyvolávají apatii, deprese, pocity bezmoci a nechuť cokoliv změnit či se sebou udělat. Při těchto těžkých stavech pomáhá vše, co houby naopak nesnášejí: sucho, slunce a čerstvý vzduch.

 

Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise PHOENIX v čísle 7/2008.