Nejnovější články | PHOENIX On-line

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

V posledních letech se lidé setkávají kromě klasické medicíny i s různými dalšími alternativními způsoby léčby. Nutno ovšem dodat, že tato alternativní léčba není dosud v naší republice většinou lékařů uznávána. Naopak, bývá považována za něco nenormálního, podřadného, neúčinného, až nebezpečného, a to přesto, že mnoho lidí, a dokonce i samotní lékaři, velmi často léčitele vyhledává a žádá o pomoc. Zejména v případech, kdy selhala klasická medicína.

Bílá koule

Alternativních způsobů léčby je celá řada. V tomto článku se však zaměříme na méně známou metodu vizualizace. Jak se uvádí v literatuře, vizualizace se pokládá za doplňkovou metodu léčby, kterou můžeme použít kdekoli a kdykoli, jsme-li nemocní. Její pozitivní účinky byly zaznamenány zejména v případech tzv. nevyléčitelných chorob (onkologických onemocnění, diabetu, některých cévních onemocnění atd.).

V čem spočívá vizualizace?

Tato metoda spočívá v tom, že si nemocný představuje průběh léčivého procesu, který je vždy bojem o zdraví. Proto je také tento zápas základem léčivé představy. Nemocný se musí svými myšlenkami plně soustředit na léčení. Jde o to představit si, jak ohromné přátelské buňky vlastního těla zahajují totální útok na zhoubné, například nádorové buňky. Ochranné buňky si nemocný může představit jako letadla, která nalétávají na nepřátelské pozice (shluky rakovinných buněk, nádory) a výstřely svých útočních zbraní je totálně ničí. Nepřátelé (zhoubné buňky) umírají a očišťující říční proud je nemilosrdně odnáší jako odpad z těla ven – realizuje se vylučující proces. Představy mohou mít různé podoby. Důležité však je věnovat jim 15 - 20 minut jednou, nebo dvakrát denně.

Výhodou vizualizace je, že ji lze aplikovat téměř kdykoli, že nemůže uškodit, stačí, je-li pacient ochoten a schopen koncentrace a duchovní práce. Znamená to, že tuto metodu mohou použít i lidé, kteří jsou upoutáni na lůžko, dokonce i ti, kteří jsou postiženi ochrnutím části, nebo celého těla. Vizualizace se lépe daří lidem, kteří jsou obdařeni dobrou představivostí, ale vysoké procento těch ostatních, kteří takovou schopnost nemají, se jí může naučit pravidelným, důsledným a trpělivým procvičováním.

Samotná metoda má desítky podob. I když nemocný vyjde při realizaci z obecného základu, může si ji v detailech postupně dotvářet a vylepšovat. Jsou známy případy úplného uzdravení nemocného, kterému byl diagnostikován zhoubný nádor s několika metastázami a lékaři mu dávali jen několik měsíců života.

Léčivé světlo

Základním a nejdůležitějším krokem k uzdravení je v těchto případech posílení chuti žít a ochota se léčit. Tato doplňující metoda, která probíhá většinou současně s léčbou alopatickou (klasickou), je zpravidla založena na vegetariánské stravě bohaté na zeleninové šťávy a navíc je doplněna některými zvláštními metodami přírodní (alternativní) medicíny, ponejvíce dechovým a antistresovým cvičením. Zdokumentované případy (například amerického lékaře Dr. Siegela, ale i jiných lékařů) dokládají, že při pravidelném provádění vizualizace se začínají nádorové tkáně zmenšovat, ustupují metastázy a v některých případech dochází k neuvěřitelnému vyléčení nemocného.

Jinou představou, z níž může nemocný při uplatňování této metody vyjít, je představa bílé světelné koule umístěné nad temenem hlavy, nebo kužele světelných paprsků na stejném místě. Z koule nebo kužele proniká do těla nemocného silný proud léčivé kosmické energie.

Nemocný si vizualizuje, jak jím světlo prostupuje odshora dolů do nohou a ploskami chodidel vychází ven do země a odnáší s sebou škodlivou energii, kterou v těle posbíralo. Chodidly již nevychází ven bílé zářivé světlo, ale světlo světle nebo tmavě šedé, podle závažnosti onemocnění. (Zajímavé ale je, že barva odcházející negativní energie vzniká v průběhu vizualizace zcela spontánně, aniž by o ni nemocný jakkoli usiloval). Po vizualizaci zůstává tělo několik hodin naplněno bílou, křišťálově čistou a léčivou energií. Po dobu asi dvou hodin po vizualizaci by se dotyčný neměl koupat, ani sprchovat. Bezprostřední kontakt s vodou snižuje účinky této léčivé metody. Při cvičení může nemocný pohodlně sedět, nebo ležet, důležité je jeho uvolnění a vysoká koncentrace.

Úloha pozitivního myšlení

Vizualizace by se nedařila, nebo by nebyla úspěšná bez pozitivního myšlení. Myslet pozitivně znamená uvěřit, že nejen existuje naděje na vyléčení, ale že je vyléčení možné. Mysl je třeba vycvičit tak, aby neprodukovala negativní myšlenky typu "já se z toho stejně nedostanu", "cvičím a stejně to k ničemu nevede, cítím se ještě hůř".

Pacient se může na začátku léčby cítit skutečně hůř, může se cítit hůř dokonce i delší dobu, tento stav by však měl přijímat jako součást léčebného procesu, jako něco, co je sice nepříjemné, ale co musí proběhnout, má-li nastat obrat k lepšímu. Jinými slovy, situaci je vhodné chápat tak, že to, co se děje, ať se děje cokoli, je dobré a pro pacienta potřebné.

Pozitivní postoj k léčivému procesu podpoří dílčí i výsledný efekt vizualizačních cvičení. Nemocný má vždy dvě možnosti: buď zůstane pasivně ležet na lůžku a bude čekat, co s ním nemoc udělá, anebo tento čas využije a udělá s nemocí něco sám.

V závěru si dovolím uvést některé postřehy z knihy Tajemství od Rhondy Byrne. "Chorobu nebo nemoc v těle drží myšlenka, sledování nemoci a pozornost, kterou jí věnujeme. Pokud se necítíte právě nejlíp, nemluvte o tom – pokud nechcete, aby se nemoc zhoršila.

Když nasloucháte lidem, jak mluví o nemocech, které je trápí, dodáváte jejich nemocem energii. Místo toho stočte hovor na pozitivní věci a snažte se dotyčnou osobu vnímat jako zdravou.

Je nutné si zapamatovat, že jakákoli nepříjemná myšlenka je doslova špatná věc zasazená do našeho těla."

Šťastnější myšlenky vedou zásadně k lepší biochemii a šťastnějšímu a zdravějšímu tělu. Prokázalo se, že negativní myšlenky a stres vážně nabourávají organizmus a činnost mozku, protože jsou to právě naše myšlenky a emoce, které neustále a znovu obnovují, reorganizují a opětovně utvářejí naše tělo.

 

Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 07/2009.