Příběhy z grafologie (15)
-
Vytvořenoúterý 25. únor 2025 13:57
-
AutorJosef Burgr
-
Oblíbené2804 Příběhy z grafologie (15) /content_page/221-psychologie-a-vztahy/2804-pribehy-z-grafologie-15.htmlKlikněte pro přidání
Je možné odpustit vrahovi?
Josef Burgr
grafolog
Jde o případ mladého, teprve čtyřiadvacetiletého vraha A. H. Jeho rukopis mi zaslala matka zavražděného podnikatele. Vrah se jí dopisem omlouvá, prosí za odpuštění, ale ona se domnívá, že je to zcela bezcitný násilník, který chce jen dosáhnout co nejnižšího trestu. Soudní psychiatr prý již posudek odevzdal, ale ona by chtěla ještě posudek grafologický.
Pokusím se jí vyhovět, i když jen jeden dopis a navíc psaný ve vazbě, není materiál nejvhodnější. Otázkou však je stav podvědomí a charakter člověka, který takový čin spáchal. Do jisté míry bude odlišný od stavu před činem a určitě se projeví znaky následné deprese a lítosti. Základní povahové vlastnosti však zůstanou stejné. Co tedy rukopis ukazuje:
Písmo je jasně pravidelné, strmé (1), hranaté (2) a mezi řádky jsou velké mezery (3). Tyto znaky nám představují člověka obdařeného velkým egoismem a bezohledností. Jeho citovost je velice nízká. Spíše je možno hovořit o citové chudobě (různost sklonu) a lhostejnosti, která mívá příčinu v zanedbané výchově v dětství a dospívání. Ke společnosti neměl nikdy kladný vztah, byl spíše uzavřený, nepřístupný a také vypočítavý. Je pravděpodobné, že se u něho nevyvíjely příznivě ani vztahy sexuální. Nahromaděná libidózní energie pak nepříznivě ovlivňovala celou jeho psychosomatickou oblast. Nasvědčují tomu i náznaky křečovitých tahů písma příznačné pro mladé lidi blízké pubertálnímu věku. Také dolní délky opřené doprava (5) dokládají potlačování pohlavnosti.
Velká délková rozdílnost (6) při dobře vyvinutých horních i dolních délkách signalizuje tělesnou čilost, ale zároveň i jistou vnitřní nespokojenost. Pisatelova silná ctižádostivost nebyla patrně uspokojena, a tak v zaslepenosti neviděl své chyby, a tím více záviděl druhým. Závist podněcovaná silnou závislostí na smyslech a po marné snaze ubránit se vlastní pudovosti rostoucí šikmost (7) se zcela zákonitě změnila v nenávist. Když k tomu přidáme nerovnoměrný tlak (8), přerušování tahů a již zmíněné hranaté písmo, získáme obraz člověka výbušného charakteru, nedostatečného sebeovládání, nedůtklivého a krutého.
Nyní si už snadněji představíme mladého, do sebe uzavřeného muže, který neunesl své těžkosti a neúspěchy, a proto zvolí pro něho jedinou cestu násilí a zmaru. Dnes činu lituje, viz zvrácené "d" (9), omlouvá se a podle umístění podpisu je v těžké depresi. Nevylučuji ani jeho úvahy o sebevraždě.
Trpící matce, která se z bolesti jen těžko vzpamatovává, doporučuji, aby osud vraha zcela ponechala světské i boží spravedlnosti. Sama by mu měla odpustit v zájmu svého tělesného i duševního zdraví.
Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix 02/2015.